Podziękowanie za współpracę - w jaki sposób powinno się odbyć

10 min czytania

Podziękowania za współpracę, choć często wiążą się z zakończeniem pewnego etapu, niekoniecznie zawsze muszą wiązać się z opuszczaniem stanowiska przez pracownika. Najserdeczniejsze podziękowania można przekazać także swoim kontrahentom lub zespołowi po zakończeniu kolejnego projektu jako forma miłego gestu i docenienia owocnej współpracy. Kiedy więc warto podziękować za współpracę i w jaki sposób tego dokonać? Dlaczego taki gest ma ogromne znaczenie i jak sformułować podziękowania? Przeczytaj!

Podziękowania - w jakich okolicznościach podziękować za współpracę?

Podziękowania można wystosować w wielu sytuacjach - przy chęci docenienia pracowników, jako podsumowanie wspólnej pracy lub w ramach wyróżnienia osób, które przepracowały wiele lat w firmie. Oficjalne podziękowania zwykle przekazuje się także w momencie zmiany pracy, zarówno przez pracownika, jak i przez przełożonego. Kiedy szczególnie warto okazać swoją wdzięczność innym?

Sukces pracowników

Jednym z momentów, kiedy przełożeni pragną podziękować swoim pracownikom, jest sukces zespołu lub pojedynczego zatrudnionego, który pozytywnie wpłynął na funkcjonowanie firmy. Poza efektami udanej pracy prawidłowo wykonane zadanie ma również wpływ na samopoczucie i motywację do pracy pracowników. W momencie, gdy pracodawca dostrzeże wysiłek swojego zespołu i doceni go oficjalnymi podziękowaniami, pracownicy poczują się potrzebni w zespole, a ich praca może okazać się jeszcze efektywniejsza.

Zakończenie wspólnego projektu

Często zdarza się, że przedsiębiorstwa pracują przez wiele miesięcy nad dużym projektem. Wówczas pracownicy i ich przełożeni muszą w pełni zaangażować się w przedsięwzięcie i pracować przez długi czas „na pełnych obrotach”. Jednak w wielu przypadkach po zakończeniu projektu, pracownicy otrzymują kolejne zlecenie, bez informacji zwrotnej od przełożonego. Wiele badań wykazuje, że skonsultowanie z zespołem wyników projektu i docenienie ich za włożoną pracę, może poskutkować większym zaangażowaniem i chęcią rozwoju. Zakończenie wspólnego, długotrwałego projektu jest więc doskonałą okazją do podziękowania zespołowi za wkład w sukces firmy.

Owocna współpraca z kontrahentami

Podejmując współpracę z partnerami lub klientami firmy, każda ze stron liczy na owocne efekty współdziałania. Po osiągnięciu wspólnego sukcesu warto wówczas docenić wkład ze strony kontrahentów i wystosować oficjalne podziękowanie za wspólną pracę. Takie działanie wpływa na pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa i zachęca partnerów firmy do podjęcia kolejnych współprac.

Organizacja eventu

Jak powszechnie wiadomo, zorganizowanie wydarzenia wymaga ogromu pracy i dbałości o każdy szczegół. Może to być zarówno impreza integracyjna, jak i szkolenie dla pracowników lub partnerów firmy. Niezależnie od charakteru wydarzenia, warto podziękować współorganizatorom za zaangażowanie i pracę włożoną w zaaranżowanie eventu. Będzie to nie tylko miłe, ale także umożliwi firmie zostać zapamiętaną przez partnerów, co ułatwi współpracę w przyszłości.

Odejście pracownika na emeryturę

Gdy zaangażowany pracownik odchodzi na emeryturę, warto wówczas podziękować mu za długoletnią współpracę i wkład włożony w rozwój firmy. Pracownik poczuje się zarówno doceniony, jak i spełniony zawodowo, co zdecydowanie wpłynie na jego samoocenę. Warto również wystosować podziękowania w momencie, gdy firmę opuści pracownik, który zmienił stanowisko pracy. Jeśli pożegnanie z pracodawcą przebiegnie w przyjaznych warunkach, wówczas były pracownik z pewnością będzie miło wspominał miejsce swojej poprzedniej pracy.

Zmiana pracy przez szefa

Podziękowanie za współpracę warto wystosować także w momencie odejścia z firmy przełożonego pracowników. To sposób na wyrażenie wdzięczności i zadowolenia z realizacji wspólnych projektów, i spędzania razem czasu przez wiele miesięcy lub lat. Pożegnanie ze swoimi przełożonymi to miły gest, który z pewnością zostanie doceniony przez pracowników.

podziękowanie za współpracę

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Jak podziękować za współpracę?

O ile sam gest podziękowania za współpracę niesie za sobą wiele pozytywnych emocji, warto pamiętać, aby dokonać tego w odpowiedni sposób, by nie popełnić faux-pas. Jak więc wyrazić wdzięczność w zależności od charakteru podziękowań?

Sposoby na podziękowanie pracownikom

Istnieje wiele sposobów na docenienie pracowników. Może to być zarówno oficjalny list z podziękowaniami, jak i zorganizowanie imprezy, podczas której wygłoszona zostanie przemowa z podziękowaniami. Można także zdecydować się na zorganizowanie oficjalnego lub - przeciwnie - luźnego spotkania w firmie, podczas którego zostaną omówione szczegóły projektów, a pracownicy otrzymają podziękowanie.

Doskonałym pomysłem na docenienie pracowników są także benefity w postaci wejściówek do miejsc kultury lub bonów na zakupy. Ponadto dobrym rozwiązaniem na podziękowanie i zachęcenie pracowników do dalszego zaangażowania w projekty, jest wręczenie premii.

Podziękowania dla kontrahentów

Podobnie jak w przypadku pracowników, podziękowania dla partnerów również można zorganizować zarówno w formie oficjalnej, jak i podczas luźnego spotkania. Poza wręczeniem podziękowania na piśmie warto również słownie wyrazić swoją wdzięczność i zaoferować wsparcie przy kolejnych projektach. Ponadto miłym gestem jest zaproponowanie rabatu dla stałych kontrahentów lub przygotowanie dla nich specjalnych, spersonalizowanych ofert.

Wdzięczność współorganizatorom eventu

Podziękowania dla współorganizatorów wydarzenia zwykle odbywają się wraz z zakończeniem współpracy. I tu podobnie jak w poprzednich przykładach - swoją wdzięczność można okazać podczas oficjalnej przemowy na końcu wydarzenia lub osobiście, za kulisami. Zazwyczaj wręczany jest wówczas oficjalny list z podziękowaniami od firmy lub gadżety powiązane z charakterem wydarzenia.

Podziękowanie po długoletniej współpracy

Podziękowania dla osób odchodzących na emeryturę zależą w głównej mierze od charakteru wykonywanej wcześniej pracy. Poza oficjalnym listem z życzeniami emeryci nierzadko otrzymują od szefa wysoką premię za przepracowane lata lub symboliczne prezenty w postaci kosza z upominkami, grawerowanej karafki, czy vouchera do miejsc kultury.

Podziękowanie dla szefa

Przy odejściu z firmy lub zmianie stanowiska, podziękowanie dla swojego przełożonego lub szefa zwykle wręcza się w ostatni dzień pracy. Zazwyczaj szefostwo otrzymuje wówczas list z podziękowaniem za możliwość pracy i rozwoju w firmie, a nierzadko do oficjalnego podziękowania dołączany jest drobny upominek.

podziękowanie za współpracę

Jak sformułować tekst podziękowań?

Podczas przygotowywania oficjalnych podziękowań, często pojawia się problem z tym, jaki tekst umieścić na liście lub kartce z podziękowaniami. Poniżej publikujemy kilka przykładowych treści podziękowań, jakie można przekazać pracownikom, kontrahentom lub szefowi.

1. Podziękowania dla pracowników

Szanowni Państwo,

Ostatnie tygodnie toczyły się pod znakiem wyzwań i ciężkiej pracy. Chciałbym serdecznie podziękować za Wasze zaangażowanie, poświęcenie i wzorową postawę przy realizacji kolejnego projektu. Dzięki Waszej pracy udało nam się w terminie zrealizować wszystkie wyznaczone cele.

Trzymam kciuki za Wasze przyszłe sukcesy zawodowe i z niecierpliwością czekam na kolejne, wspólnie realizowane projekty.

[Imię i nazwisko]

[Stanowisko] w [nazwa firmy]

2. Podziękowania dla kontrahentów

Chciałbym serdecznie podziękować za niezwykle owocną współpracę przy projekcie [nazwa projektu]. Wasz profesjonalizm, cierpliwość i dbałość o szczegóły sprawiły, że współpraca z Państwem była przyjemnością dla całego mojego zespołu.

Mam nadzieję, że w przyszłości spotkamy się przy realizacji kolejnych ciekawych i angażujących projektów. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za chwile, które wspólnie przeżyliśmy i życzę powodzenia w rozwoju firmy!

[Imię i nazwisko]

[Stanowisko] w [nazwa firmy]

3. Podziękowania dla emeryta

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

w imieniu swoim oraz wszystkich pracowników [nazwa firmy] składam szczere podziękowania za X lat pracy w naszej firmie. Pani/Pana poświęcenie, zaangażowanie i cenne rady miały ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa.

Dziękuję za koleżeńską postawę, optymizm i uśmiech, którymi codziennie nas Pan/i obdarowywał/a, i które sprawiały, że współpraca była dla nas jeszcze przyjemniejsza. Składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i spokoju w życiu prywatnym. Przed Panem/Panią wspaniały czas.

[Imię i nazwisko]

[Stanowisko] w [nazwa firmy]

4. Podziękowania dla szefa

Szanowna Pani/Szanowny Panie

Serdecznie dziękuję za ciekawe wyzwania zawodowe i możliwość rozwoju, jakie otrzymałam/-łem przez ostatnie X lat pracy w [nazwa firmy]. To ważny etap w mojej karierze, dlatego jestem wdzięczna/-y za możliwość wspólnego realizowania zadań i projektów.

Składam najszczersze życzenia rozwoju firmy i realizacji kolejnych celów. Będę dobrze wspominać lata spędzone w Pani/Pana zespole.

Jeszcze raz dziękuję, życząc spełnienia zawodowego.

[Imię i nazwisko]

Dlaczego wyrażanie wdzięczności jest tak ważne?

Umiejętność wyrażenia wdzięczności to bardzo ważna cecha, która pozytywnie wpływa nie tylko na odbiorcę, ale także na nadawcę życzeń. Gdy wysyłasz podziękowania, rozwijasz w sobie empatię i jesteś zdolny do dostrzegania nawet najmniejszych starań. Z kolei odbiorcy podziękowań czują się docenieni i wiedzą, że ich wkład nie poszedł na marne, co sprzyja większej motywacji do pracy i chęci realizacji kolejnych zadań.

Badania wykazują, że osoby, które otrzymują pochwały po prawidłowo wykonanym zadaniu, chętniej stawiają czoła kolejnym wyzwaniom i aktywnie uczestniczą w rozwoju firmy. Z kolei kontrahenci, których zaangażowanie także zostało docenione, ochoczo rozpoczynają realizację kolejnych projektów i stają się lojalni wobec partnerów biznesowych. Warto więc po każdej zakończonej współpracy przygotować oficjalne podziękowania, które z pewnością zostaną docenione przez innych.

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.