Wypalenie Zawodowe i Zarządzanie Zaangażowaniem: Wykorzystanie Strategii Zarządzania Zaangażowaniem w Ochronie Przed Wypaleniem

Magda Pietkiewicz
7 min
25.9.2023

Źródła stresu, ciągłe napięcie i brak równowagi między pracą a życiem prywatnym mogą prowadzić do wypalenia zawodowego. W niniejszym artykule chcę nieco przybliżyć w jaki sposób zarządzanie zaangażowaniem może pomóc w zapobieganiu wypaleniu, jakie są skutki wypalenia dla organizacji i pracownika oraz jakie działania można podjąć w celu jego uniknięcia.

Wypalenia Zawodowego: Co to dokładnie oznacza?

Zacznijmy od tego czym jest wypalenie zawodowe. Pojęcie wypalenia zawodowego funkcjonuje w literaturze naukowej i praktyce zarządczej oraz psychologicznej od lat 70 ubiegłego wieku, a od 2019 zostało oficjalnie uznane przez WHO jako czynnik mogący mieć istotny wpływ na stan zdrowia. Uznana definicja wypalenia zawodowego wskazuje, że jest to psychologiczny syndrom wynikający z nadmiernego stresu odczuwanego w miejscu pracy. Wg koncepcji Maslach, najlepiej rozpoznawanej badaczki tego zjawiska, wypalenie jest syndromem składającym się z: emocjonalnego wyczerpania, cynizmu oraz obniżenia samooceny w zakresie dokonań zawodowych. Bazując na tym można śmiało stwierdzić, że nie jest to „tylko” zagrożenie dla zdrowia pracowników, ale również ma istotny wpływ na sukces organizacji.

W mojej ocenie każdy stan ma zarówno te dobre i te złe strony. Czytelnika może zaciekawić jakie pozytywne skutki może przynieść Wypalenie zawodowe dla  pracownika?  

W opinii Hobfoll, świadomość wypalenia może zachęcić pracownika do poszukiwania wsparcia i zmiany stylu życia. To zapewne pozytywna strona. Pamiętajmy jednak, że nie jest to proste, bo wypalenie może prowadzić do problemów zdrowotnych takich jak depresja, choroby serca i zaburzenia snu.

A co z Organizacją? Czy można znaleźć pozytywne skutki Wypalenia pracowników? Wydawałoby się to dość kuriozalne, ale z drugiej strony Bakker i Demerouti zwracają uwagę, że rozpoznanie problemu wypalenia może skłonić organizacje do wprowadzenia zmian, które poprawią środowisko pracy i zwiększą zaangażowanie pracowników.

Negatywne skutki wypalenia pracowników są oczywiste. To niższa efektywność produktywność, wyższa absencja i wyższa rotacja pracowników.

Eksperci podkreślają, że zarządzanie zaangażowaniem jest kluczowym elementem w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Pracownicy, którzy są bardziej zaangażowani w swoją pracę, są mniej narażeni na wypalenie, ponieważ znajdują w pracy źródło satysfakcji i poczucie spełnienia.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Kluczowe Kroki dla Managerów

Co zatem może zrobić Manager, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu w swoich zespołach?  

Zarządzanie zaangażowaniem i strategie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu są kluczowe dla zdrowia pracowników i sukcesu organizacji. Managerowie mają kluczową rolę w zapobieganiu wypaleniu przez monitorowanie, wsparcie, komunikację, zachęcanie do równowagi między pracą a życiem prywatnym i inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników. Praca z zaangażowaniem nie jest aż tak skomplikowana wymaga jednak systematyczności i działania. Często spotykam się z podejściem „zróbmy projekt” lub „nie mam na to czasu”. Zaangażowanie to proces wymagający cały czas usprawniania, tak jak komunikacja. Małymi krokami, spokojnie można bardzo dużo zrobić. Ważne jednak, aby decyzje podejmować na podstawie danych.

Dla tych co nie mają czasu na „zabawę w zaangażowanie” – włącz w proces swój zespół, przekaż im sprawczość. Zobaczysz wyniki: wyższą efektywność, motywację, mniej błędów i ….. paradoksalnie więcej czasu.  

Jeśli chcesz poczytać więcej o wypaleniu zawodowym i zaangażowaniu, polecam poniższe pozycje:

  1. Maslach, C., & Leiter, M. P. (2016). Understanding the burnout experience: recent research and its implications for psychiatry. World Psychiatry, 15(2), 103–111.
  1. Shanafelt, T. D., Hasan, O., Dyrbye, L. N., et al. (2015). Changes in Burnout and Satisfaction With Work-Life Balance in Physicians and the General US Working Population Between 2011 and 2014. Mayo Clinic Proceedings, 90(12), 1600–1613.
  1. Hobfoll, S. E. (1989). Conservation of resources. A new attempt at conceptualizing stress.Z  American Psychologist, 44(3), 513–524.
  1. Hobfoll, S. E. (2006). Stres, Kultura i społeczność, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  1. Taris, T. W. (2006). Is there a relationship between burnout and objective performance? Work & Stress, 20(4), 316–334.
  1. Bakker, A. B., & Demerouti, E. (2007). The job demands-resources model: State of the art. Journal of Managerial Psychology, 22(3), 309–328.
  1. Schaufeli, W. B., & Bakker, A. B. (2004). Job demands, job resources, and their relationship with burnout and engagement: a multi-sample study. Journal of Organizational Behavior, 25(3), 293–315.
  1. Mazzola, J. J., & Disselhorst, R. (2019). Should We Measure Burnout and Engagement Simultaneously? A Test of the Burnout–Engagement Continuum. Stress and Health, 35(3), 340–349.

Magda Pietkiewicz Współtwórca platformy Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.