Nowa Normalność, czyli 6 lekcji, które managerowie wyciągnęli z pandemii.

Magda Pietkiewicz
7 min czytania

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Lekcja nr 4: Słuchaj, reaguj i bądź elastyczny

Słuchaj i reaguj! To hasło, które nie tylko nie straciło na sile w kontekście pandemii, ale jeszcze bardziej zyskało na znaczeniu. Ostatnie miesiące bardzo wyraźnie pokazały, jak pracownicy różnie odnajdują się w pewnych sytuacjach i jak różne jest ich postrzeganie świata.

Jak pokazują badania, praca zdalna jest dla wielu osób czymś bardzo korzystnym – dając pracownikom lepszy komfort pracy w domowym zaciszu czy brak czasu marnowanego na dojazdy. Jednocześnie wiele osób przyznaje, że nie potrafią pracować z domu, brakuje im samodyscypliny, lub po prostu nie mają do tego warunków. To najlepszy przykład na to, że najlepszym sposobem sprawne zarządzanie jest zadawanie pytań wprost, szczególnie w sytuacjach nietypowych.

Do takich celów najlepiej wykorzystać narzędzia do badania zaangażowania pracowników, takie jak platforma Enpulse. Zadając pytania i reagując możesz lepiej przygotować się na funkcjonowanie w „Nowej Normalności”. Należy jednak pamiętać, że zadanie odpowiednich pytań to dopiero początek – jeśli otrzymujesz informacje, musisz na nie zareagować z otwartym umysłem, być elastyczny i nie zamykać się tylko na swoje poglądy. Takie podejście z pewnością zostanie docenione i przyniesie wzrost zaufania do firmy oraz zaangażowania pracowników.

Wskazówka: pytaj pracowników o ich potrzeby i obawy związane z „Nową Normalnością”. Reaguj na komentarze pracowników zachowując otwarty umysł i elastyczność.

Lekcja nr 5: Nie zapominaj o informacji zwrotnej i docenianiu

Sytuacja, z którą musiał zmierzyć się cały rynek pracy, jeszcze bardziej pokazała, jak ważne jest udzielanie pracownikom informacji zwrotnej, w tym docenianie ich pracy. Są to elementy, które zawsze stanowiły jedne z filarów zaangażowania, jednak kiedy sytuacja zmusiła wiele osób do przejścia w tryb pracy zdalnej albo zmiany charakteru pracy, okazało się, że całe mnóstwo osób zostało zostawionych samych sobie, bez informacji zwrotnej, czy nawet akceptacji zadań.

Niejednokrotnie pokutuje przekonanie, że mówić warto tylko o tym, co trzeba poprawiać, a o tym, co jest dobre już nie. Ponadto wciąż wielu pracodawców, przełożonych, już nie wspominając o pozostałych pracownikach nie potrafi udzielać feedbacku. Przebywając w tym samym miejscu pracy, rzucenie przelotnej frazy „Dobra robota, podobała mi się Twoja prezentacja” przychodzi dużo bardziej naturalnie.

W trybie zdalnym łatwo o tym zapomnieć, a przecież brak feedbacku czy doceniania pracy zawsze prowadzi do jednego - obniżenia zaangażowania pracowników. Dlatego są to elementy, którym trzeba poświęcać szczególną uwagę i praktykować niezależnie od sposobu wykonywania pracy i jej charakteru.

Wskazówka: udzielaj informacji zwrotnej i doceniaj pracowników oraz współpracowników na bieżąco, niezależnie od tego, czy macie kontakt na żywo, czy komunikujecie się wyłącznie online bądź telefonicznie.

Lekcja nr 6: Zadbaj o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne pracowników

Dbanie o zdrowie fizyczne pracowników w ostatnich latach nabrało znaczenia, a zapewnienie im prywatnej opieki medycznej zaczęto postrzegać jako pewien standard rynkowy, nie tylko w dużych korporacjach, ale i w mniejszych firmach. Pandemia jeszcze bardziej pokazała, jak ważne jest dbanie o zdrowie i zapewnienie pracownikom wsparcia w tym wymiarze.

Jednakże niepewna sytuacja na rynku pracy wyostrzyła dodatkowy problem, który do tej pory często był pomijany przez pracodawców - dbanie o samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników. Trwająca od kilku miesięcy pandemia spowodowała u ludzi duży stres, nasiliła u wielu osób lęki związane ze zdrowiem, ale i sytuacją zawodową, bezpieczeństwem.

Takie odczucia negatywnie przekładają się na zaangażowanie, jakość pracy, oddziałują na koncentrację i efektywność. Bieżące wydarzenia powinny uświadomić pracodawcom, jak ważne jest zapewnienie pracownikom pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.

Wskazówka: rozważ zapewnienie pracownikom wsparcia profesjonalnego psychologa w ramach pakietu medycznego lub przez nawiązanie osobnej współpracy ze specjalistą. Wytłumacz pracownikom, że takie wsparcie jest dostępne i można z niego korzystać anonimowo i bez obaw.

Autorzy: Magda Pietkiewicz i Konrad Pilarski

Przydatne linki:

https://www.cnbc.com/2020/05/26/who-is-happiest-working-from-home-heres-what-latest-jobs-data-says.html
https://www.surveymonkey.com/curiosity/cnbc-workforce-survey-may-2020/

Autorem artykułu jest:

Magda Pietkiewicz Współtwórca platformy Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.