Strach ma wielkie oczy – jak poprawić wskaźnik responsywności w badaniach?

Magda Pietkiewicz
7 min czytania
22.2.2024

Czy zdajesz sobie sprawę z tego co jest jednym z najważniejszych elementów w pracy z wynikami badań, ankiet?

Czy wiesz, co jest najważniejsze, kiedy chcesz wprowadzić nowe działania w firmie lub kiedy masz pomysł na poprawienie kultury organizacyjnej?

Najważniejsze jest poznanie opinii zespołu.  

Dlaczego? Bo to oni tworzą kulturę organizacyjną, oni podczas codziennej pracy wpływają swoimi emocjami na panującą atmosferę. W końcu to oni, jeśli są zaangażowani, będą efektywni i innowacyjni co przyczyni się do sukcesu całej organizacji. To się zwyczajnie opłaca.

Dlaczego zatem tak często, kiedy podejmowane są próby zebrania opinii, głównym problemem jest responsywność? Poniżej postaram się nieco przybliżyć ten temat, a na końcu tego artykułu znajdziecie też podpowiedź co zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy.  

Co przyczynia się do braku odpowiedzi w ankietach

  1. Strach.

Strach jest wszechobecny. Managerowie najczęściej obawiają się poniższych rzeczy:  

Pracownicy również czują strach. Ich obawy różnią się nieznacznie od obaw Managerów. Najczęściej możemy mówić tu o:

  1. Brak poczucia wpływu/sprawczości.

Zarówno Managerowie jak i pracownicy mają często wrażenie, że na nic nie mają wpływu, bo wszystkie decyzje podejmowane są przez szeroko rozumiany Zarząd. Zatrzymajmy się na moment w tym miejscu i zastanówmy się, czy na pewno tak jest.

Kto ma wpływ na atmosferę współpracy, relacje międzyludzkie? Ci wszyscy z nas, którzy pracują w danej firmie. To od nas zależy czy będziemy dla siebie mili, uprzejmi. Czy na co dzień pamiętamy o tym, żeby podziękować swojemu współpracownikami za pomoc, czy pomagamy sobie wzajemnie, czy udzielamy sobie wsparcia emocjonalnego czy plotkujemy na korytarzach? Czy język, jakim się do siebie odnosimy, sprzyja budowaniu dobrej atmosfery w pracy? Czy może jest dyrektywny, z nutą agresji?

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pokazuje jak napisać odpowiednie podziękowania za współpracę.

Na to wszystko mamy wpływ. Zacznijmy od siebie. Dlaczego więc tak bardzo potrzebujemy wysokiej responsywności w badaniach zaangażowania? Bo mając, wysoki odsetek odpowiedzi bardziej prawdopodobne jest, że Managerowie będą wiedzieli jakie warsztaty, szkolenia lub wprost jakie zmiany, np. w komunikacji, należy wyprowadzić.

  1. Brak celu i sensu badania.

Uczestnicy badania muszą wiedzieć, dlaczego i do czego to badanie jest potrzebne. Tak jak z każdym zadaniem, jeśli rozumiem, dlaczego jest ono ważne, chętniej je wykonam.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Jak osiągnąć wysoki wskaźnik responsywności?

Co możemy zrobić, aby wzrosła responsywność w naszych badanich. Poniżej check lista, która może być przydatna każdemu, komu zależy na zwiększeniu responsywności:

  1. Przedstaw cel i zasady przeprowadzenia badania Managerom – wyjaśnij, że badanie nie stanowi oceny pracy Managera. Badanie ma stanowić informację, wstęp do rozmowy z pracownikami. Dane mają ułatwić a nie utrudnić pracę.  

WAŻNE: Daj czas na zadanie pytań podczas spotkania.

  1. Przedstaw cel i zasady badania pracownikom. Wyjaśnij, jak zapewniasz anonimowość, określ terminy, kiedy wrócisz do nich z prezentacją wyników (sic! Tak to jeden z czynników budujących sukces) i w jaki sposób będzie się odbywać praca z wynikami. Zaproś do współpracy tzw. ambasadorów badania.

WAŻNE: Prezentacja nie powinna trwać dłużej niż 20 min, potem daj czas na zadanie pytań.

  1. Kampania komunikacyjna. Spotkanie nie zastąpi materiałów takich jak maile czy plakaty w miejscach ogólnodostępnych. Stanowią one uzupełnienie do spotkań z pracownikami.

WAŻNE: Cyberbezpieczeństwo. Wraz z linkiem do badania, roześlij również informację co to za link i dlaczego tak ważne jest, aby wziąć udział w badaniu! Upewnij się, ze adres, z którego rozsyłane są linki jest oznaczony jako bezpieczny przez Twoje IT.

  1. Regularnie sprawdzaj responsywność zadbaj, aby system wysyłał „przypominajki” do tych, którzy jeszcze nie wypełnili ankiety. Jeśli po tygodniu lub dwóch stwierdzisz, że to nie pomoże, skorzystaj z pomocy ambasadorów badania i Managerów.

WAŻNE: Badanie jest dobrowolne, możesz przypomnieć, jak wyniki mogą wpłynąć na kształtowanie działań w firmie. Nie możesz do niczego zmusić.

  1. Spotkaj się z pracownikami w obiecanym terminie! Jeśli Twoi współpracownicy będą Ci ufali, zrealizują z Tobą każde badanie, co ważniejsze każde działanie!

 WAŻNE: Podczas spotkania przedstaw nie tylko wyniki badania, ale też planowane i jeśli możesz, już zrealizowane działania odpowiadające na zaadresowane potrzeby.

Jak widzisz, obaw i wątpliwości jest znacznie więcej niż punktów, które działają, kiedy aktywnie budujesz responsywność. Nie zawsze za pierwszym razem będzie 100%, ale każde kolejne badanie przyniesie więcej zainteresowanych udziałem w badaniu, jeśli tylko dasz im szansę, aby zrozumieli, dlaczego to jest ważne. Poczucie wpływu jest kluczowe w poczuciu budowania szczęścia w pracy.  

Wysoka responsywność? Teraz to już proste 😊  

Magda Pietkiewicz
Współtwórca platformy Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.