Ocena okresowa pracowników

4.10.2021

Nie ulega wątpliwości, że zatrudniając pracownika, każdy pracodawca ma pewne oczekiwania wobec niego, dlatego też zatrudniona osoba powinna efektywnie realizować zadania, jakie są jej powierzone. Ocena okresowa jest niezbędna w celu weryfikacji, czy dany pracownik w rzeczywistości jest adekwatną osobą na stanowisko, które zajmuje. Kryteria, według których sporządza się oceny okresowe pracowników, są niezwykle indywidualne.

Czym jest ocena okresowa pracownika?

Dokument ten jest opracowywany przez pracodawcę bądź lidera/ przełożonego. Ma on na celu zweryfikowanie i określenie postępów w działaniu zatrudnionego. Ocena okresowa pozwala na sprawdzenie jego efektywności, wydajności, jak również na odkrycie mocnych i słabych stron pracownika, tak aby mógł on podnosić swoje kompetencje i ubogacać życie zawodowe w obszarach, gdzie wyniki oceny nie są zadowalające.

Rodzaje oceny okresowej pracowników

Obszar Human Resources wyróżnia kilka rodzajów takiej oceny, które umownie oznaczane są stopniami:

Okresowa ocena pracownika powinna posiadać odpowiednie uzasadnienie, a także musi być sprawiedliwa i rzetelna.

Kryteria oceny okresowej pracowników

Dokument ten zawiera wiele informacji o pracowniku, jego progresie, efektywności, kompetencjach i zaangażowaniu. Kryteria oceny są kwestią indywidualną i mogą dotyczyć wielu aspektów życia zawodowego i codziennych obowiązków. System ocen okresowych to doskonały sposób na weryfikację postępów i rozwoju pracownika, a także świetna motywacja dla pracownika, podlegającego takiej ocenie.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.