Pokolenie Y

24.6.2023

Pokolenie Y nazywane też milenialsami, generacją Y, pokoleniem cyfrowym czy pokoleniem Milenium to osoby urodzone w latach 80. i wczesnych latach 90. XX wieku. W Polsce możemy mówić o nieco szerszych granicach czasowych, które sięgają od lat 80. do końca lat 90. Ludzie urodzeni w latach 80. i 90. nie pamiętają czasów PRL-u i zimnej wojny. Uważa się, że są to osoby pewne siebie i niecierpliwe. Biegle posługują się klawiaturą komputerową i są oswojone z technologią cyfrową, dzięki której mają szybki i łatwy dostęp do wiedzy oraz mogą weryfikować źródła.

Pokolenie Y - kim są milenialsi?

Dzieciństwo ludzi urodzonych w latach 80. i 90. przypadło na rozwój gier wideo, a także internetu i mediów społecznościowych. Często osoby te są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Niemniej, niektórzy z nich pamiętają czasy offline.

Badacze w różny sposób definiują ramy czasowe, jakie przypadają na pokolenie Y. Różnice tychże ram wynikać mogą z wielu różnych czynników. Jednym z nich jest doświadczenie kapitalizmu oraz moment rozpowszechniania się nowych technologii. W naszym kraju nałożyły się wówczas dwa procesy - transformacja gospodarcza i rozwój internetu. Typowe doświadczenia przedstawicieli pokolenia Y są dla Polaków doświadczeniami nieco spóźnionymi w porównaniu do osób urodzonych w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej.

Charakterystyka pokolenia Y

Na temat pokolenia Y funkcjonuje wiele stereotypów i informacji o anegdotycznym charakterze. Uważa się, że milenialsi żyją w globalnej wiosce, są pewni siebie (lub zbyt pewni siebie), aktywnie korzystają z sieci i znacznie istotniejsze bywa dla nich doświadczenie życiowe oraz jakość życia niż posiadanie na własność. Przedstawiciele pokolenia Y wychowywali się w realiach wolnego rynku. Mają wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach i o swojej wyjątkowości. Nie lubią krytyki. Pokolenie Y to też ludzie, którzy dłużej mieszkają razem z rodzicami i często opóźniają wejście w dorosłość.

Są jednak otwarci i optymistyczni. Autorytety nie są dla nich istotne. Cechuje ich różnorodność, zaangażowanie, ambicja, kreatywność i innowacyjność. Stawiają na pracę zespołową, edukację i kształcenie, ale nad sukces zawodowy nie przekładają swojego życia prywatnego.

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że pokoleniem Y nazywamy osoby, które są kształtowane w dużym stopniu przez technologie, a ich umiejętności i cechy to pochodna rozwoju techniki.

Milenialsi a rynek pracy

Pokolenie Y to pracownicy uważani za wielozadaniowych i otwartych na nowe wyzwania. Często nie są przywiązani do przełożonych, przez co zdarza się, że bywają odbierani za nielojalnych pracowników. Szukają takich ofert na rynku pracy, które są dla nich satysfakcjonujące i mogą zapewnić dalszy rozwój zawodowy.

Większość osób z pokolenia Y jest przygotowana do pracy w realiach globalizacji, mediów cyfrowych i wolnego rynku. Znacznie śmielej też dążą oni do swoich celów i szukają własnych ścieżek zawodowych.

Pracodawcy millenialsów (czyli często członkowie starszego pokolenia), mogą zauważać, że osoby z pokolenia Y bywają mocno przywiązane do swoich praw pracowniczych. Chcą pracować i mają wysokie oczekiwania. Ponadto często są to osoby dobrze wykształcone, znające języki obce i przyjmujące wiele zadań jednocześnie. Są zaangażowani w pracę i wyniki. Często wykorzystują też media społecznościowe do współpracy, promocji oraz informacji.

Pokolenie Y ceni swój czas wolny, planuje przyszłość i myśli długoterminowo. Dla wielu millenialsów nie jest jednak istotna praca w jednym miejscu, dlatego chętniej ją zmieniają niż ich rodzice. Oczekują też swobody i częściej cenią sobie elastyczny czas pracy.

Od pracodawców z kolei oczekują najnowszych technologii oraz płaskiej struktury organizacyjnej. Potrzebują jednak stałej informacji zwrotnej, stymulacji i bywają niecierpliwi.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.