Ścieżka kariery

20.6.2023

Ścieżka kariery to najprościej mówiąc obejmowanie przez pracownika kolejnych, wyższych stanowisk lub droga, jaką pracownik przemierza do osiągnięcia celu w karierze zawodowej. Celem ścieżki kariery jest stały rozwój pracownika, podnoszenie jego kwalifikacji, spełnianie ambicji i wzbogacanie o doświadczenia zawodowe, które mogą mieć znaczenie w osiąganiu kolejnych stanowisk w danej dziedzinie.

Ścieżka kariery zawodowej i jej etapy

Rozwój życia zawodowego można podzielić na kilka ważnych etapów, zależnych od wieku i zdobytej już wiedzy. Pierwszym etapem jest przygotowanie do rozpoczęcia pracy w określonym zawodzie i zazwyczaj obejmuje on osoby do 25 roku życia. W tym czasie warto skupić się na tworzeniu wizji i planowaniu kariery, a także na określeniu własnych umiejętności i mocnych stron. To także dobry czas na rozpoczęcie studiów lub znalezienie interesującego stażu.

Etapem drugim nazywamy czas wczesnej kariery, obejmujący osoby w wieku 18-35 lat. To dobry moment na ustalenie celów i planu dalszego rozwoju na danym stanowisku lub w wybranej branży. Warto jednak pamiętać, że często osoby z tego przedziału wiekowego dopiero poznają swoje oczekiwania dotyczące przyszłości, dlatego na tym etapie można zauważyć częstą zmianę stanowisk.

Etap trzeci nazywany jest środkiem kariery i dotyczy osób w wieku 35-50 lat. Zazwyczaj etap ten obejmuje ocenę dotychczasowej pracy w swojej dziedzinie i ewentualną modyfikację celów zawodowych. Zazwyczaj środek kariery to czas największych osiągnięć, uzyskania stabilności zawodowej i związania się na dłużej z konkretną firmą.

Etap czwarty jest czasem późnej kariery, obejmujący osoby od 50 roku życia do uzyskania wieku emerytalnego. To moment, gdy rozwój kariery nie jest dostrzegalny w tak dużym stopniu jak w przypadku etapu drugiego i trzeciego, jednak wciąż pojawiają się sukcesy i osiągnięcia zawodowe związane z pracą na konkretnym stanowisku. Ścieżka kariery kończy się zakończeniem życia zawodowego i przejściem na emeryturę.

Jak wspierać rozwój kariery zawodowej?

Za rozwój ścieżki kariery może odpowiadać zarówno sam pracownik, jak i jego przełożeni lub kierownictwo naczelne firmy. Zadaniem pracownika jest wówczas dążenie do poprawy swoich umiejętności i nabywania nowych doświadczeń, zaś przełożeni i kierownictwo powinni stworzyć pracownikowi możliwości do rozwoju kariery i osiągania kolejnych stanowisk w dobrej atmosferze. Warto podkreślić, że osoba, która jest zadowolona ze swojej pracy i czuje powodzenie w branży, może być znacznie efektywniejsza, co z kolei wpływa na rozwój firmy.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.