Wirtualny HR

24.6.2023

Wirtualny HR (pol. wirtualne zarządzanie zasobami ludzkimi) to nic innego jak wykonywanie w formie zdalnej działań związanych z obszarami zarządzania zasobami ludzkimi. Ze względu na różne potrzeby przedsiębiorstw wyróżniono dwie formy wirtualnego HR-u, do których zaliczamy wirtualnego asystenta w postaci sztucznej inteligencji oraz wirtualnego HR-owca (HR Menedżer), którym jest osoba świadcząca usługi wspomagające zarządzanie w firmie.

Na czym polega wirtualny HR?

Dział HR w firmie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi na co dzień zajmują się m.in. przeprowadzaniem procesów rekrutacyjnych, wdrażaniem nowych pracowników, monitorowaniem poziomu zadowolenia zespołu czy dbałością o komunikację wewnętrzną, motywowanie zatrudnionych i stworzenie dla nich przyjaznego miejsca pracy.

Osoby pracujące w dziale HR są także odpowiedzialne za kwestie administracyjne, prawne i kadrowe. Do ich zadań należą wówczas m.in. zawieranie umów z pracownikami i firmami B2B, rozliczanie wynagrodzeń, sporządzanie dokumentacji firmowej, czy wyliczanie ekwiwalentów urlopowych i obsługa systemu kadrowo-płacowego.

Powierzenie zadań kadry zarządzającej wirtualnym asystentom to sposób na uproszczenie i przyspieszenie wielu procesów, co nie tylko wpływa na poprawę wydajności firmy, ale także pozwala odciążyć dział HR, szczególnie w okresach wysokiego sezonu rekrutacyjnego, wprowadzania licznych zmian w firmie, czy w przypadku zatrudniania wielu pracowników.

Jakie zadania mogą wykonywać wirtualni asystenci?

Jak wcześniej wspomniano, wirtualny HR może polegać na zastosowaniu sztucznej inteligencji (voicebotów), umożliwiającej zautomatyzowanie wielu procesów lub na podjęciu współpracy z osobami wspierającymi firmy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Niezależnie od wyboru, sztuczna inteligencja i wirtualni asystenci mogą obsługiwać m.in. procesy rekrutacji oraz wspierać przedsiębiorstwa w zakresie komunikacji wewnętrznej. Do zadań voicebotów i wirtualnych asystentów należą m.in.:

Kiedy warto wprowadzić wirtualny HR?

Najczęściej na wprowadzenie wirtualnego HR-u decydują się przedsiębiorcy, którzy cyklicznie przeprowadzają procesy rekrutacyjne w firmie lub gdy w przedsiębiorstwie zachodzą liczne zmiany. To także wsparcie dla firm, które nie zatrudniają wystarczającej ilości pracowników, by reagować na potrzeby zespołu w czasie rzeczywistym. Możliwość zautomatyzowania wielu codziennych procesów i uzyskania wsparcia w postaci sztucznej inteligencji lub wirtualnego HR-owca to sposób na usprawnienie funkcjonowania firmy i zmniejszenie ilości obowiązków nakładanych na dział zarządzania zasobami ludzkimi.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.