Badanie zaangażowania pracowników w małej organizacji? Czy to ma sens?

Dominika Soszyńska
8 min czytania
21.5.2023

Badanie zaangażowania pracowników to kluczowe narzędzie w zarządzaniu zasobami ludzkimi, pozwalające na zrozumienie potrzeb i oczekiwań pracowników oraz identyfikację czynników wpływających na ich zaangażowanie. Często jednak małe organizacje nie decydują się na przeprowadzenie takich badań, uważając je za zbyt kosztowne lub nieadekwatne do ich potrzeb. Czy jednak takie podejście jest słuszne?

W małych organizacjach, takich jak start-upy czy firmy rodzinne, jest to szczególnie ważne, ponieważ zaangażowanie pracowników może mieć ogromny wpływ na ich skuteczność i wydajność.

Badanie zaangażowania polega na analizie różnych czynników, takich jak satysfakcja z pracy, lojalność wobec organizacji, chęć rozwoju i zdolność do pracy w zespole. Otrzymane wyniki pozwalają zrozumieć, jak pracownicy postrzegają swoją pracę i jakie są ich potrzeby, co z kolei może pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki personalnej i działań mających na celu zwiększenie zaangażowania pracowników.

W małych organizacjach badanie zaangażowania pracowników może mieć szczególny sens, ponieważ tam często panuje bardziej kameralna atmosfera, a relacje między pracownikami i pracodawcami są bardziej osobiste. Dzięki temu, badanie takie może być łatwiejsze doprze prowadzenia i bardziej wartościowe w skutkach. Badanie może przyczynić się do poprawy klimatu w organizacji, zwiększenia motywacji pracowników i ich zaangażowania w realizację celów firmy. To z kolei może prowadzić do poprawy wyników finansowych i wzmocnienia pozycji rynkowej firmy.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Jak należy przyprowadzić badanie zaangażowania pracowników?

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest przeprowadzenie ankiet pracowniczych. Do przeprowadzenia badań ankietowych można wykorzystać różne narzędzia, jednym z nich jest platforma Enpulse.

Warto zwrócić uwagę, że badanie zaangażowania pracowników to proces, który należy przeprowadzać regularnie. Tylko w ten sposób można na bieżąco monitorować poziom zaangażowania pracowników i podejmować odpowiednie działania w celu jego zwiększenia.

Obalmy też mit, że badanie zaangażowania jest kosztowne dla małych organizacji. Pakiet Enpulse Basic to miesięczny koszt 500 PLN, który jest skierowany do małych organizacji liczących do 30 osób. A na platformie możesz skorzystać z bazy wiedzy, z której dowiesz się jak wdrożyć badanie, jak czytać raporty oraz uzyskasz dostęp do różnych scenariuszy warsztatów dla pracowników.

 

Podsumowując, badanie zaangażowania pracowników jest niezwykle ważne w każdej organizacji, a w małych firmach może mieć szczególny sens. Pozwala na zrozumienie potrzeb pracowników, a także na podejmowanie działań, które przyczynią się do zwiększenia ich zaangażowania w pracę i osiągnięcie lepszych wyników.

Dominika Soszyńska

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.