Jak mierzyć coś co jest niemierzalne?

Magda Pietkiewicz
5 min czytania

Opinie, potrzeby, nastroje, zaangażowanie pracowników to w opinii wielu zarządzających pozornie niemierzalne rzeczy. No bo jaki to niby ma wpływ na wyniki bilansowe firmy?

I właśnie dlatego powstał Enpulse. Wskazujemy na konkretne elementy, które sprawiają, że pracownicy odchodzą lub zostają w firmie (koszt rotacji i retencji pracownika jest w 100% mierzalny i ma wpływ na wynik bilansowy), identyfikujemy wielkość grupy niezaangażowanych, czyli tych osób, które w krótkim czasie mogą odejść z organizacji. Tu znając już koszty rotacji wiemy jakich kosztów możemy spodziewać się w przyszłości (w każdym dziale, zespole).

Enpulse dostarcza też informacji o tym czy szkolenia są dostosowane do potrzeb pracowników, czy są efektywne i czego oczekują pracownicy od szkoleń oferowanych w firmie. To informacje urealniające budżety szkoleniowe (czasem są zbyt duże lub wydawane niekoniecznie tam, gdzie istnieje faktyczne zapotrzebowanie). Jeśli chcesz, możesz zakupić u nas voucher, który przeznaczysz na wartościowe warsztaty lub konsultacje z ekspertami.

Enpulse to też informacje o nastrojach pracowników a to z kolei wpływa wprost na efektywność i produktywność. Jakość relacji przekłada się wprost na skuteczność w działaniu i chęć do podejmowania działań innowacyjnych a to ma odzwierciedlenie w rentowności bilansowej.

Czym jest Enpulse?

Enpulse to metodologia badawcza zamknięta w przyjazny i intuicyjny system badania zaangażowania pracowników.  Co miesiąc zadajemy 12 pytań. Co miesiąc są to różne pytania, ale obracamy się zawsze w obrębie zaangażowania.  

Dane prezentujemy w podziale na 3 wymiary - emocjonalny, motywacyjny i racjonalny. Potem uszczegóławiamy je w 6 obszarach, a następnie w 20 czynników.  

Czy to ma sens? Ogromny, bo jeśli interesuje Cię np. skuteczność komunikacji to łatwo zidentyfikujesz, czy problem stanowią narzędzia, forma czy częstotliwość. Nie trzeba pytać wprost, aby otrzymać wiarygodne dane.

Enpulse jest narzędziem, które po pierwsze dostarcza wszystkie dane kontekstowo. Co to oznacza?  

Po pierwsze, demonstrujemy dane od ogółu do szczegółu. To ważne o tyle, że od razu widzisz co działa a co nie działa w Twojej firmie. Nie zawsze interesuje Cię rozkład odpowiedzi na pytania (czyli ile % odpowiedziało całkowicie się zgadzam a ile % odpowiedziało nie zgadzam się). Zależności pomiędzy pytaniami dają lepszy obraz tego co się dzieje niż pojedyncze rozkłady, chociaż te oczywiście też są dostępne.

Po drugie, wszystkie dane dostępne są w czasie rzeczywistym. Dlaczego to ważne?  Bo możesz na bieżąco śledzić responsywność (im więcej osób odpowie na pytania tym jakość Twoich danych będzie lepsza, dane będą bardziej wiarygodne a wprowadzane działania dostosowane do potrzeb faktycznej większości a nie tylko wybranych). Dzięki temu masz szansę dodatkowo przypomnieć o ankiecie przed zakończeniem miesiąca i sprawić, że liczba odpowiedzi wzrośnie.

Ważne jest też, że raporty masz dostępne natychmiast. Nie musisz czekać, aż ktoś opracuje raport. Po prostu pobierasz go w wygodnej dla siebie formie pdf, pptx czy xls lub nie pobierasz go, tylko czytasz online.

Trzeba też pamiętać o ważnej funkcji zadawania pytań dodatkowych. Poza wystandaryzowanymi pytaniami, można zadawać pytania skierowane do każdej grupy w firmie osobno (pod warunkiem, że grupa ta liczy co najmniej 5 osób). To przydatna funkcjonalność. Jeśli wyniki pomiędzy działami czy zespołami są różne to różnić się mogę też ich potrzeby. Nie musisz pytać o docenianie w dziale, którego pracownicy uważają, że są wystarczająco doceniani emocjonalnie, racjonalnie i motywuje ich to do działania.

Enpulse dostarczy wszystkie analizy, raporty automatycznie i w czasie rzeczywistym. Zapewni anonimowość odpowiedzi i pozwoli na „ustawienie nasłuchu” na potrzeby pracowników.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

 

Jak możesz efektywnie wykorzystać Enpulse?

Przede wszystkim w codziennej pracy. Kształtując środowisko pracy dostosowane do aktualnych potrzeb pracowników zapewnisz stabilność organizacji, dzięki pozytywnej opinii z wewnątrz łatwiej pozyskasz nowych, wartościowych pracowników. Zwiększysz innowacyjność w organizacji co znajdzie odzwierciedlenie w bilansie.

Magda Pietkiewicz
Współtwórca platformy Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.