Jak przeprowadzić burzę mózgów w zespole?

Julia Pomykała
7 min czytania
8.11.2023

Często w organizacjach pojawia się problem, który należy szybko i efektywnie naprawić. Znalezienie odpowiedniego pomysłu może być czasochłonnym procesem. W takim wypadku można przeprowadzić sesję burzy mózgów. W naszym artykule dowiesz się, jakie są wady i zalety burzy mózgów oraz dlaczego warto zorganizować efektywną burzę mózgów.

Burza mózgów - co to jest?

Pracownicy spotykają się, aby wymyślić spontaniczne pomysły, które posłużą do rozwiązania danego problemu. Burza mózgów to świetny sposób na rozwiązywanie problemów oraz generowanie jak największej liczby pomysłów w zespole. Burza mózgów wyzwala twórcze myślenie. Dzielenie się swoimi pomysłami na forum całej grupie, dyskusje, generowanie jak największej liczby rozwiązań w krótkim czasie wpływa pozytywnie na integrację zespołu. Na początku należy przedstawić temat burzy mózgów i wybrać moderatora, który będzie czuwał nad przebiegiem burzy mózgów. Burza mózgów składa się z trzech etapów: zapisywanie pomysłów w czasie rzeczywistym, dyskusja odnośnie propozycji i selekcja pomysłów. Należy udostępnić uczestnikom materiały oraz cel burzy mózgów, który pozwoli im lepiej wdrożyć się w problem i wymyślać lepsze pomysły. Należy dokonać tego nie przed samym spotkaniem, a przynajmniej kilka dni wcześniej, aby uczestnicy zapoznali się z tematem.

Do jego obowiązków będzie należeć:

Brak krytyki pomysłów przez innych członków zespołu sprawia, że uczestnicy chętniej informują o swoich pomysłach. Aby przeprowadzić efektywną burzę mózgów, należy zebrać uczestników, którzy wykazują różne cechy osobowości.

Metoda burzy mózgów - zalety

Cały zespół pracuje nad przygotowaniem pomysłów, niektóre z nich z pozoru nietypowe, mogą prowadzić do innowacyjnych rozwiązań. Dlatego ważne jest, aby każdy pomysł został przedstawiony bez krytyki. Podczas burzy mózgów mogą zacieśnić się relacje między różnymi pracownikami. Uczestnicy czują, że mogą mieć swój udział w procesie decyzyjnym, co poprawia ich samopoczucie i może zwiększyć zaangażowanie. Wiele uczestników poczuje większą przynależność do grupy. Kreatywność to ważny element podczas burzy mózgów. Odpowiednia atmosfera ma sprzyjać kreowaniu coraz to lepszych pomysłów. Przygotowanie pomysłów w określonym czasie i dyskusja między uczestnikami wpływa na budowanie i rozwój zespołu.

Czy istnieją wady dotyczące burzy mózgów?

Niektóre badania nad burzą mózgów wskazują, że ich skuteczność nie jest zadowalająca z kilku powodów. Członkowie zespołu o silnej osobowości mogą nie dopuszczać do głosu czy do dyskusji mniej pewnych siebie pracowników. Może to spowodować sytuację, w której pomysł z potencjałem nie zostanie przedstawiony przez danego uczestnika. Przykrym doświadczeniem jest kradzież pomysłu i przedstawienie go jako swój oraz otrzymanie za to pochwały. Najlepszy sposób na uniknięcie takich zachowań jest zachęcanie do aktywności wszystkich uczestników. Aby spotkanie przyniosło najwięcej korzyści, można skorzystać z różnych metod, które można dostosować do środowiska i do pracowników. Istnieje ryzyko, że grupa pracowników będzie bardziej skupiała się na tym jak rozwiązać konflikt między ludźmi niż na przygotowania jak największej liczby pomysłów.

Poniżej przedstawiliśmy popularne metody organizowania burzy mózgów, które stosowane w różnych firmach.

‍Metody burzy mózgów w organizacji

Pozytywna energia grupy umożliwia każdej osobie czerpać od innych, oraz sprzyja kreatywności i efektywności. Warto dopasować sposób przeprowadzenia burzy mózgów do aktualnych potrzeb i specyfiki zespołu. Poniżej znajdziesz materiał, zawierający pięć inspiracji, pomagających w przeprowadzeniu skutecznej burzy mózgów w Twoim zespole:

Kliknij przycisk i przygotuj się na prawdziwą burzę mózgów! 🚀

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Dlaczego warto przeprowadzać burze mózgów?

Burza mózgów przydaje się podczas problemu, który wymaga innowacyjnego pomysłu. Oprócz tego wspólne spotkania pobudzają kreatywność uczestników i rozwijają zespół. Przy skomplikowanym problemie jest to bardziej prawdopodobne, że znajdzie się rozwiązanie niż gdyby na tym samym pracowała jedna osoba. W praktyce sugestie zapisane na karteczkach na tablicy czy spisane w notesie mogą ewentualnie przydać się przy podobnym problemie lub można je potraktować jako inspirację.

pomysły zapisane na karteczkach

Jak burza mózgów wpływa na zaangażowanie pracowników?

Jeśli pracownik zostanie włączony do procesu decyzyjnego, poczuje się doceniony. Lider powinien zachęcać do aktywności i zapisywać wszystkie pomysły. Uczestnicy podczas procesu generowania pomysłów zyskują nowe umiejętności nie tylko z zakresu kreatywnego myślenia. Na spotkaniu mogą pokazać swoje zdolności z zakresu wystąpień publicznych czy aktywnego słuchania. Przedstawienie swojego pomysłu wymaga odwagi i odpowiedniego zaprezentowania koncepcji. Niestety burza mózgów może osłabić zaangażowanie i motywację, jeśli czyjeś pomysły będą podlegać surowej krytyce lub uczestnik nie będzie miał odpowiedniej przestrzeni do wymyślenia nowatorskich pomysłów.

Koniecznie przeczytaj: Co wpływa na zaangażowanie pracowników?

Burza mózgów jako skuteczna metoda służąca do rozwiązania problemu

Warunkiem skuteczności burzy mózgów jest stworzenie atmosfery, która sprzyja kreatywnemu generowania pomysłów. Cała grupa lepiej współpracuje jeśli ma lidera. Dlatego na początku wybierz moderatora, który będzie czuwał nad przebiegiem spotkania. Mimo że burza mózgów może rodzić wiele nieprzyjemnych sytuacji, warto przekonać się, czy takie ćwiczenie poprawi efektywność zaangażowanie zespołu. Po nieudanej burzy mózgów można wyciągnąć wnioski, które posłużą do wyboru bardziej dogodnego rozwiązania dla pracowników jak i dla właścicieli firm.

Julia Pomykała
Behavioral Data Analys

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.