Kompas Kariery dla osób z niepełnosprawnościami 2023+

Olga Bork
8 min
28.9.2023

Wrzesień był dla nas bardzo ważnym miesiącem. To w trakcie niego odbyła się premiera raportu, którego jesteśmy współautorami -  Kompas Kariery dla osób z niepełnosprawnościami 2023+. Wraz z Enpulse projekt współtworzyli: Międzynarodowa Fundacja Reaxum oraz Feel Comfort, a patronami badania były takie organizacje jak Polski Związek Głuchych, Fundacja Avalon oraz Business Centre Club.

W naszej pracy zawsze staramy się wspierać pracodawców i pracowników poprzez stwarzanie warunków wzajemnego zrozumienia. Dlatego raport to zbiór wskazówek nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Jest to materiał, w którym wskazujemy zarówno szanse jak i wyzwania, z jakimi może mierzyć się organizacja zatrudniająca OzN. Z drugiej zaś strony w raporcie znajdują się praktyczne informacje dla tych osób z niepełnosprawnościami, które poszukują lub planują poszukiwać pracy.  

Jest to temat niezwykle ważny zarówno ze względów społecznych jak i ekonomicznych.

WHO informuje, że 1.3 miliarda światowej populacji zmaga się z jakimś stopniem niepełnosprawności, 1.5 miliarda posiada ograniczenia narządu słuchu, a 217 milionów osób na świecie zmaga się z zaburzeniami narządu wzroku. W samej Europie 87 milionów osób dotykają różne stopnie niepełnosprawności. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce jest około 3 mln osób z niepełnosprawnościami. Aktywnych zawodowo – czyli pracujących lub poszukujących pracy jest – tylko około 580 tys. Umiejscawia to nasz kraj na niechlubnym 5-tym od końca miejscu w Europie.

Dlaczego ten temat może dotyczyć również Twojej firmy.

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami jest tematem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Według prawa każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia więcej niż 25 osób, jest zobligowane do zatrudnienia 6% OzN. Niespełnienie tego wymogu skutkuje uiszczaniem comiesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Im większy odsetek zatrudnienia tym większa jest wpłata.  

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Warte podkreślenia są korzyści związane z zatrudnieniem OzN.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Socjalnej co około ósmy Polak posiada różnego stopnia niepełnosprawności (dokładnie 12,2% mieszkańców). Dane Głównego Urzędu Statystycznego obrazują, że na koniec roku 2022 odnotowano 115,7 tys. wolnych miejsc pracy w naszym Kraju. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią ogromny potencjał ludzki z mnóstwem umiejętności, zasobów i talentów.  

Odpowiednia polityka zatrudnienia może wzmocnić potencjał organizacji na zwiększenie zatrudnienia i tym samym otworzyć się nowe możliwości w kreowaniu nowoczesnej polityki ESG czy CSR. Firmy, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami odnotowują pozytywny wpływ integracji na ogólny rozwój i wizerunek, są postrzegane jako wrażliwe społecznie i odpowiedzialne marki. Chociażby raport TAKpełnosprawni z 2021 roku ilustruje, że obecność w zespole osób z niepełnosprawnościami zwiększa empatię wśród pozostałych pracowników. Według Międzynarodowej Fundacji Reaxum OzN posiadają wysoką motywację do pracy i dbają o utrzymanie zatrudnienia. Często okazują się wzorem dla reszty pracowników przez co podnoszą jakość i wydajność pracy zespołów. Warto również podkreślić, że organizacje zatrudniające OzN odnotowują wzrost produktywności przy jednoczesnej redukcji kosztów.  

Ważne w tym wszystkim jest zaangażowanie.

Aby zatrudnienie OzN przyniosło korzyści dla Firmy, a pracownicy z niepełnosprawnościami chętniej aplikowali ważne jest zarządzanie przez zaangażowanie. Ono pozwala także na trwałą integrację środowiska pracy. Zaangażowanie to poczucie wpływu, to innowacje, sprawna komunikacja, docenienie, motywacja, dobrostan, relacje i rozwój. Wszystkie te elementy są niezbędne do funkcjonowania efektywnego i różnorodnego zespołu.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wynikami raportu Kompas Kariery dla osób z niepełnosprawnościami 2023+, który dostępny jest pod linkiem: https://www.kompaskarieryozn.pl/raport/  

Olga Bork Specjalista ds. badań

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.