Wrzesień był dla nas bardzo ważnym miesiącem. To w trakcie niego odbyła się premiera raportu, którego jesteśmy współautorami - Kompas Kariery dla osób z niepełnosprawnościami 2023+. Wraz z Enpulse projekt współtworzyli: Międzynarodowa Fundacja Reaxum oraz Feel Comfort, a patronami badania były takie organizacje jak Polski Związek Głuchych, Fundacja Avalon oraz Business Centre Club.
W naszej pracy zawsze staramy się wspierać pracodawców i pracowników poprzez stwarzanie warunków wzajemnego zrozumienia. Dlatego raport to zbiór wskazówek nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Jest to materiał, w którym wskazujemy zarówno szanse jak i wyzwania, z jakimi może mierzyć się organizacja zatrudniająca OzN. Z drugiej zaś strony w raporcie znajdują się praktyczne informacje dla tych osób z niepełnosprawnościami, które poszukują lub planują poszukiwać pracy.
Jest to temat niezwykle ważny zarówno ze względów społecznych jak i ekonomicznych.
WHO informuje, że 1.3 miliarda światowej populacji zmaga się z jakimś stopniem niepełnosprawności, 1.5 miliarda posiada ograniczenia narządu słuchu, a 217 milionów osób na świecie zmaga się z zaburzeniami narządu wzroku. W samej Europie 87 milionów osób dotykają różne stopnie niepełnosprawności. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce jest około 3 mln osób z niepełnosprawnościami. Aktywnych zawodowo – czyli pracujących lub poszukujących pracy jest – tylko około 580 tys. Umiejscawia to nasz kraj na niechlubnym 5-tym od końca miejscu w Europie.
Dlaczego ten temat może dotyczyć również Twojej firmy.
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami jest tematem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Według prawa każde przedsiębiorstwo, które zatrudnia więcej niż 25 osób, jest zobligowane do zatrudnienia 6% OzN. Niespełnienie tego wymogu skutkuje uiszczaniem comiesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Im większy odsetek zatrudnienia tym większa jest wpłata.
Warte podkreślenia są korzyści związane z zatrudnieniem OzN.
Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Socjalnej co około ósmy Polak posiada różnego stopnia niepełnosprawności (dokładnie 12,2% mieszkańców). Dane Głównego Urzędu Statystycznego obrazują, że na koniec roku 2022 odnotowano 115,7 tys. wolnych miejsc pracy w naszym Kraju. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią ogromny potencjał ludzki z mnóstwem umiejętności, zasobów i talentów.
Odpowiednia polityka zatrudnienia może wzmocnić potencjał organizacji na zwiększenie zatrudnienia i tym samym otworzyć się nowe możliwości w kreowaniu nowoczesnej polityki ESG czy CSR. Firmy, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami odnotowują pozytywny wpływ integracji na ogólny rozwój i wizerunek, są postrzegane jako wrażliwe społecznie i odpowiedzialne marki. Chociażby raport TAKpełnosprawni z 2021 roku ilustruje, że obecność w zespole osób z niepełnosprawnościami zwiększa empatię wśród pozostałych pracowników. Według Międzynarodowej Fundacji Reaxum OzN posiadają wysoką motywację do pracy i dbają o utrzymanie zatrudnienia. Często okazują się wzorem dla reszty pracowników przez co podnoszą jakość i wydajność pracy zespołów. Warto również podkreślić, że organizacje zatrudniające OzN odnotowują wzrost produktywności przy jednoczesnej redukcji kosztów.
Ważne w tym wszystkim jest zaangażowanie.
Aby zatrudnienie OzN przyniosło korzyści dla Firmy, a pracownicy z niepełnosprawnościami chętniej aplikowali ważne jest zarządzanie przez zaangażowanie. Ono pozwala także na trwałą integrację środowiska pracy. Zaangażowanie to poczucie wpływu, to innowacje, sprawna komunikacja, docenienie, motywacja, dobrostan, relacje i rozwój. Wszystkie te elementy są niezbędne do funkcjonowania efektywnego i różnorodnego zespołu.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wynikami raportu Kompas Kariery dla osób z niepełnosprawnościami 2023+, który dostępny jest pod linkiem: https://www.kompaskarieryozn.pl/raport/