Smart working — jak firma może się do niego przygotować?

Olga Bork
6 minut czytania
25.9.2024

Coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorstw dostrzega potrzebę wdrażania elastycznych form pracy, które lepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom pracowników. Jednym z popularnych rozwiązań w tym zakresie jest smart working. Jego wprowadzenie może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, pod warunkiem że firmy podejmą odpowiednie działania. Warto jednak pamiętać, że ten model pracy sprawdza się najlepiej w określonych typach organizacji. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować swoją firmę do implementacji smart workingu? Zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Czym jest smart working?

Smart working mówiąc najprościej, jest to system pracy, który umożliwia dostosowanie warunków pracy do indywidualnych potrzeb pracowników. Wprowadzenie smart workingu ma na celu skupienie uwagi na efektach pracy, zamiast na liczbie przepracowanych godzin. Dzięki temu pracownik może realizować swoje zadania w dowolnym czasie i miejscu, pod warunkiem że uzgodni to wcześniej ze swoim przełożonym. Możliwość wyboru czasu i miejsca wykonywania pracy sprawia, że pracownik staje się bardziej produktywny i kreatywny.

Smart working często kojarzy się z pracą poza biurem, ale może być równie skutecznie realizowany w przestrzeni biurowej. W elastycznym modelu pracy osoby pracujące w biurze zazwyczaj nie mają przypisanych stałych miejsc pracy. Każdego dnia, w zależności od charakteru swoich zadań, pracownik sam wybiera, gdzie chce pracować. Kiedy potrzebuje ciszy i skupienia, może wybrać pracę przy biurku a następnego dnia usiąść na wygodnej kanapie, aby omówić pomysły z zespołem. Pracownicy w takim wariancie zazwyczaj mają dostęp do szafek, w których mogą przechowywać swoje rzeczy po zakończeniu pracy.

Jakie są główne modele pracy?

Wyróżniamy trzy podstawowe modele pracy:

Jak wprowadzić rozwiązania z zakresu smart workingu?

Wdrożenie modelu smart working możliwe jest przede wszystkim, gdy pracownicy są na to odpowiednio przygotowani. Muszą oni być skoncentrowani na osiągnięciu celu, który jest przed nimi postawiony oraz wykazywać w swoich działaniach inicjatywę. Nie mogą również bać się wyzwań. Powinni za to chętnie dzielić się zdobytą wiedzą z innymi współpracownikami oraz efektywnie komunikować się z nimi za pośrednictwem różnych kanałów.

Elastyczny model pracy wymaga również zmiany filozofii zarządzania zespołem. Kluczowe we wdrażaniu smart workingu jest jasne określenie wartości i celów firmy, przeprowadzenie analizy satysfakcji pracowników, a także usprawnienie komunikacji wewnętrznej. W szczególności w dużych organizacjach niezbędne są systemowe rozwiązania, które regulują takie aspekty, jak sposób rozliczania czasu pracy oraz możliwość częściowego wykonywania zadań poza biurem, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa danych firmowych.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Przedsiębiorcy, którzy chcą zaimplementować rozwiązania z zakresu smart workingu muszą zadbać o to, aby wszyscy pracownicy objęci tym modelem byli wyposażeni w odpowiedni sprzęt do pracy. W takim modelu pracy szczególnie przydatne są urządzenia mobilne, które firma powinna dostarczyć pracownikom. Planowanie pracy w systemie smart working wiąże się również z koniecznością przestrzegania przepisów prawa. Stosowne normy prawne zawierają m.in. Kodeks pracy czy wewnętrzne regulaminy firmy.

praca zespołowa

Jakie są zalety smart workingu?

Smart Working to model pracy, który przynosi szereg korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Osoby, które objęte są tym modelem, z reguły mają więcej czasu dla siebie i rodziny. Możliwość dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb ułatwia pracownikom pogodzenie życia zawodowego z prywatnym. Smart workig sprawia, że pracownicy mogą łatwiej zorganizować swój dzień. W praktyce oznacza to mniejszy stres związany z koniecznością dostosowania się do sztywnych godzin pracy. Smart Working pozwala także na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie konieczności codziennych dojazdów do pracy. Dla wielu pracowników jest to ogromna zaleta, ponieważ nie tylko oszczędzają czas, ale również pieniądze związane z dojazdem do pracy.

Smart working przynosi również korzyści pracodawcy. Pracownicy, którzy samodzielnie decydują o miejscu i czasie pracy, mogą bardziej skoncentrować się na powierzonych zadaniach. Dzięki czemu ich praca może być bardziej efektywna. Ponadto pracownicy, którzy dysponują większą ilością wolnego czasu, z reguły są bardziej wypoczęci i mają lepsze nastawienie do pracy. Elastyczny system pracy pozwala również oszczędzać firmowe pieniądze. Jeśli część pracowników regularnie przebywa poza biurem, na przykład z powodu spotkań z klientami, można zmniejszyć liczbę stałych miejsc pracy i wprowadzić system, w którym stanowiska nie są przypisane do konkretnych osób.

Jakie przepisy dotyczące czasu pracy można zastosować w modelu smart working?

Elastyczny system pracy, podobnie jak inne modele, musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Firmy mają do dyspozycji wiele rozwiązań umożliwiających większą swobodę w wyborze miejsca i czasu pracy. Oprócz opcji takich jak telepraca, dostępne jest również tzw. okazjonalne świadczenie pracy z domu. W Polsce regulacje dotyczące czasu pracy są zawarte m.in. w Kodeksie Pracy. Zgodnie z tymi przepisami, każdy rodzic mający dziecko do 8. roku życia, może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o zastosowanie elastycznej organizacji czasu pracy. Ponadto artykuł 140 ustawy stanowi, że:

Którzy przedsiębiorcy powinni wybrać smart working?

Metoda smart working powinna być szczególnie brana pod uwagę przez przedsiębiorstwa, które kładą nacisk na kreatywność, elastyczność oraz innowacyjne podejście do pracy. To rozwiązanie sprawdzi się również w organizacjach realizujących zróżnicowane zadania oraz zatrudniających duże zespoły pracowników.

W jakich sytuacjach smart working może się nie sprawdzić?

Choć smart working może być efektywny w różnych firmach i branżach, istnieją przypadki, w których ta metoda może okazać się nieefektywna. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które kładą nacisk na wykonanie określonej liczby zadań w wyznaczonym terminie, a nie na kreatywność czy pomysłowość pracowników. W takich firmach, gdzie liczy się głównie ilość, a nie jakość, smart working może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Podsumowanie

Wdrożenie smart workingu może prowadzić do zwiększenia produktywności, redukcji absencji oraz ograniczenia liczby podróży służbowych. Efektywne wdrożenie smart workingu może również przyciągnąć najlepszych kandydatów do pracy. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał elastycznej pracy, firmy muszą odpowiednio się do tego przygotować. Kluczowe jest m.in. rozwinięcie w zespole odpowiednich umiejętności i postaw czy zapewnienie odpowiedniego zaplecza technologicznego. Ten model szczególnie dobrze sprawdza się w organizacjach, które cenią kreatywność, innowacyjność i elastyczność.

Olga Bork
Specjalistką ds. badań Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.