Multitasking

5.10.2021

Multitasking(pol. wielozadaniowość) jest pojęciem odnoszącym się do umiejętności wykonywania więcej niż jednej czynności jednocześnie.

Słowo multitasking wywodzi się z branży informatycznej. IBM wprowadziło to pojęcie, by opisać możliwości komputera, który jest w stanie przetwarzać wiele informacji jednocześnie.

Multitasking w pracy

Multitasking nie jest nowym pojęciem, ale w ostatnich latach zyskał na popularności. Pędzący świat sprawił, że 24-godzinna doba okazała się za krótka na przyswojenie informacji otrzymywanych z zewnątrz. Kluczem do uporania się ze wszystkimi obowiązkami miała być wielozadaniowość. Pojęcie to szczególnie ważne stało się w pracy zawodowej, kiedy rozwój przyczynił się do zwiększonej ilości obowiązków na danym stanowisku.

Przeprowadzone badania[JP1] pokazują, że wielozadaniowość wpływa negatywnie na zdolność sprawczą naszego mózgu. Jeśli wykonujemy wiele zadań jednocześnie przez długi czas, nasz mózg będzie się zachowywał podobnie jak po nie przespanej nocy.

Kiedy pracownik wykonuje wiele zadań jednocześnie nie skupia się do końca na każdym z nich. Jego uwaga ulega rozproszeniu, przez co może popełniać więcej błędów oraz zwiększa się czas wykonywania jednostkowego zadania. Owszem, są zadania, które możemy wykonywać, nie poświęcając im maksymalnej uwagi, czy skupienia, co wynika z ich zautomatyzowania. Jednak nasza efektywność jest na największym poziomie, kiedy jesteśmy skupieni na jednym zadaniu.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i otrzymuj nasze darmowe materiały o zaangażowaniu pracowników

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.