Pokolenie Z

27.6.2023

Pokolenie Z (ang. Generation Z) określa przedstawicieli pokolenia urodzonych w latach 1995-2012 (inne źródła definicji pokolenia mówią także o latach 1997-2012). Innymi nazwami pokolenia Z są: pokolenie C (od angielskiego przymiotnika connected - podłączeni do internetu), zoomerzy, pokolenie internetowe, czy Post-Millenialsi.

Przedstawiciele pokolenia Z i ich cechy

Pokolenie Z to młodzi ludzie, którzy dorastali i dorastają w czasach szybko rozwijających się nowoczesnych technologii, w których dostęp do internetu, smartfonów i social mediów stał się powszechny. Ze względu na to, że członkowie pokolenia dorastają w erze informacji, są oni zazwyczaj bardzo zręczni w obsłudze urządzeń elektronicznych i w posługiwaniu się nowymi technologiami.

Charakterystyczne cechy pokolenia Z to m.in. dążenie do równości, pluralizm kulturowy, troska o środowisko, tolerancja i otwartość na różnorodność, a także wysokie oczekiwania wobec pracy i kariery. Przedstawiciele generacji często wyróżniają się dużą pewnością siebie i łatwością w nabywaniu nowych umiejętności. Ponadto pokolenie stawia na work-life balance, aby życie zawodowe i prywatne stworzyły spójną całość.

W dzisiejszych czasach pokolenie Z stanowi ważną grupę konsumentów, a także pracowników, którzy wprowadzają na rynek pracy nowe pomysły i rozwiązania. Ze względu na ich innowacyjność i otwartość na zmiany, pokolenie Z jest uważane za ważne źródło innowacji i przemian w różnych dziedzinach życia.

Jednocześnie warto dodać, że zoomerzy nie mają oporów w publicznym wyrażaniu swojej opinii na temat pracodawców i warunków pracy. Będąc pierwszym pokoleniem nierozstającym się z urządzeniami mobilnymi, jego przedstawiciele często odczuwają potrzebę przynależności do grupy, przez co dzielenie się w sieci własnymi odczuciami jest dla nich porządkiem dziennym.

Warto podkreślić, że media społecznościowe mają ogromny wpływ na przedstawicieli pokolenia Z. Z tego też względu młodsi pracownicy często oczekują elastycznych godzin pracy, czy możliwości zdalnego wykonywania obowiązków. Warto podkreślić, że wizja budowania kariery zawodowej i dążenia do spełnienia może stać się dla nich przygniatająca, co powoduje częste zmiany stanowisk i dłuższe przerwy w pracy.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.