Tutor

3.1.2024

Tutor (z ang. nauczyciel, korepetytor, z łac. opiekun) to osoba zajmująca się udzielaniem lekcji lub szkoleń w zakresie konkretnego przedmiotu, czy zagadnienia. W kontekście biznesowym, tutorem (znanym także jako private tutor), nazywa się osobę, której zadaniem jest zachęcenie podopiecznych do samodzielnego myślenia i znalezienia własnych rozwiązań na wyjaśnienie konkretnej sprawy, sporu, czy problemu. Tutor może także pełnić rolę doradcy zawodowego lub biznesowego, oraz wspierać dział HR w definiowaniu obszarów do poprawy i znajdywaniu odpowiednich rozwiązań.

Tutor - co to i jaką rolę odgrywa w biznesie?

W zależności od rodzaju organizacji i kontekstu biznesowego, pojęcie „tutor” można zdefiniować na kilka różnych sposobów. Pod nazwą tutora może więc znajdować się osoba nazywana także doradcą zawodowym, odpowiedzialna za wspomaganie pracowników w planowaniu ich ścieżki kariery i udzielająca porad dotyczących rozwoju zawodowego. Tutorem może być także szkoleniowiec wspierający rozwój zatrudnionych w konkretnych obszarach, poprzez przeprowadzanie rozmów i spotkań ukierunkowanych na zachęcenie załogi do samodzielnego myślenia.

W biznesie tutorem może być także doradca biznesowy, udzielający porad nie tylko pracownikom, ale również przedsiębiorcom. Taki nauczyciel, na podstawie własnego doświadczenia zawodowego, dzieli się wiedzą i doświadczeniem z właścicielami firm, aby pomóc im w rozwijaniu swoich działalności. Tutor biznesowy może być także odpowiedzialny za rozwój liderów działów i dostarczanie wskazówek osobom, którym zależy na rozwoju umiejętności przywódczych.

Warto podkreślić, że tutor może pomagać w ocenie wydajności zespołu, wskazując obszary do poprawy i zachęcając liderów do znalezienia własnych rozwiązań. Zadaniem tutora jest wspieranie pracowników firmy, opierając swoje wskazówki na własnym doświadczeniu zawodowym i biznesowym. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, tutor może być osobą zatrudnioną w firmie na stałe, lub odbywającą regularne spotkania z zatrudnionymi, przeprowadzając tak zwany tutoring.

Czym się różni tutoring od coachingu i mentoringu?

Osoba zajmująca się tutoringiem poniekąd łączy metody coachingu i mentoringu. Coaching polega na „trenowaniu” podopiecznych, zajmując się definiowaniem i realizacją postawionych celów. Może obejmować na przykład motywowanie pracowników do osiągnięcia wyznaczonych wcześniej kamieni milowych. Mentoring z kolei polega na rozmowach podopiecznych z osobą wyróżniającą się większym doświadczeniem zawodowym i podpowiadaniu w wyborze kolejnych kroków związanych z realizacją konkretnego celu.

Tutoring jest swego rodzaju połączeniem coachingu i mentoringu. Tutor ułatwia pracownikom określenie celów swojej działalności, jednocześnie zachęcając ich do samodzielnego wymyślenia sposobów na osiągnięcie planów. Prywatny nauczyciel nie podsuwa gotowych rozwiązań, a jedynie poprzez motywującą rozmowę opartą na wiedzy i własnych doświadczeniach, zachęca podopiecznych do ukierunkowania myśli na konkretne tory.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.