Najlepsze benefity pozapłacowe dla pracowników

Katarzyna Gabryjończyk
5 minut czytania
7.3.2024

Zadowolenie pracownika ze swojej pracy i motywacja do jej wykonywania to jedne z najbardziej pożądanych przez pracodawców cech. Niewątpliwie należy przyznać, że pracownik nie tylko ma realizować swoje zadania, ale także cieszyć się z pracy w danej firmie i chętnie do niej przychodzić. Przedsiębiorcy szukają więc sposobów na to, aby docenić swój zespół i sprawić, że poczuje się on komfortowo w swojej pracy. Jednym z takich sposobów są pozapłacowe benefity pracownicze. Na czym dokładnie polega taki system motywacji pracowników, jakie wyróżniamy rodzaje benefitów pozapłacowych i dlaczego to takie ważne?

Benefity pozapłacowe – sposób motywowania pracowników

Zwykle listę benefitów oferowanych przez firmę można znaleźć w ogłoszeniach o pracę. Świadczenia pozapłacowe to zarówno dodatkowa atrakcja, jak i sposób na większe zaangażowanie pracowników. Co więcej, benefity pozapłacowe to jeden z ważniejszych elementów wpływających na tzw. employer branding – budowanie wizerunku pracodawcy.

System benefitów pracowniczych ma nie tylko na celu zachęcenie nowych pracowników do podjęcia pracy w firmie oferującej stanowisko, ale także docenienie już pracującego zespołu. Dodatkowe benefity pracownicze czasem różnią się w zależności od branży, jednak niektóre propozycje wykorzystywane są niezależnie od wykonywanego zawodu.

Dokonanie właściwego wyboru benefitów dopasowanych do potrzeb pracowników może motywować zespół do efektywnej pracy i polepszenia atmosfery w firmie. Dobre samopoczucie pracowników wpływa na wyniki działań całego zespołu, a co za tym idzie – również na wyniki przedsiębiorstwa. Zadania wykonywane z dokładnością i w doskonałej atmosferze owocują zyskami i wpływają na lojalność klientów wobec firmy.

Pracodawcy oferujący dodatki pozapłacowe są postrzegani jako atrakcyjniejsi na rynku pracy, co może w efekcie przynieść wielu cennych pracowników. Ponadto benefity pracownicze odpowiadające na potrzeby pracowników sprawiają, że zespół uważa swojego pracodawcę za troskliwego, czuje się doceniony i chętniej wykonuje wszelkie zlecenia.

Benefity pracownicze – na jakie warto zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze benefity pracownicze to przede wszystkim ubezpieczenie grupowe, prywatna opieka medyczna i karty sportowe. Benefity zdrowotne sprawdzają się zarówno wśród pracowników biurowych, jak i fizycznych. Pracownicy czują się wówczas zaopiekowani i bezpieczni. Dostęp do prywatnej opieki medycznej umożliwia szybszy dostęp do lekarza i nierzadko zmniejsza lub całkowicie pokrywa koszty niektórych wizyt, lub zabiegów.

Z kolei tzw. karta Multisport zwykle uprawnia do bezpłatnego korzystania z obiektów sportowych, lub korzystania z nich ze zniżką. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności w przypadku młodego zespołu, najczęściej pracującego przy komputerze. Niemniej jednak z kart multisport chętnie korzystają także starsi pracownicy, którzy podkreślają, że taki benefit jest niezwykle przydatny szczególnie gdy ceny karnetów na obiekty sportowe wciąż rosną. Jakie jeszcze benefity pozapłacowe cieszą pracowników?

przyjazne środowisko pracy - praca

Benefity dla pracowników – top 9 świadczeń

Najnowsze badania wskazują, że jest sporo świadczeń pozapłacowych, które stale powtarzają się wśród ankietowanych. Co ciekawe, pracownicy coraz częściej twierdzą, że to nie podwyżka ucieszyłaby ich najbardziej, a dostęp do najpopularniejszych benefitów. Jakich? Spieszymy z odpowiedzią!

#1 Dofinansowanie posiłków w pobliskich restauracjach

Rabaty do lokali gastronomicznych to świadczenie pozapłacowe, na które decyduje się coraz więcej pracodawców. W dzisiejszych czasach wiele osób nie ma czasu na gotowanie posiłków w domu, co sprawia, że pracownicy chętnie korzystają z usług gastronomicznych. Wówczas zniżki do okolicznych restauracji to rozwiązanie, w którym zyskują zarówno pracownicy, jak i lokale czy pracodawcy.

#2 Dofinansowanie nauki języków obcych i szkoleń

Dofinansowanie ścieżki rozwoju to sposób na pokazanie pracownikom, że ich kariera ma znaczenie dla firmy. To także umożliwienie i ułatwienie zespołowi starania się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Pracownicy przyznają, że dopłaty do kursów językowych i innych branżowych szkoleń lub ich organizacja w firmie zdecydowanie mocno wpływają na chęć kontynuowania kariery w konkretnym przedsiębiorstwie.

#3 Przestrzeń do odpoczynku w czasie pracy

Coraz więcej firm decyduje się na zorganizowanie w siedzibie przestrzeni wypoczynkowej w miejscu pracy dla pracowników. Zwykle w takim miejscu można znaleźć kanapy, telewizor, konsolę do gier, strefę ciszy, czy kącik czytelniczy. Pracownicy zgodnie przyznają, że takie przestrzenie to doskonałe miejsca do „złapania oddechu” podczas stresującego dnia, czy zintegrowania się z zespołem w czasie przerwy.

#4 Owocowe czwartki i nie tylko 😉

Owocowe czwartki to określenie, które przyjęło się w firmowym słownictwie, jednak na takie akcje przedsiębiorcy decydują się niezależnie od dnia tygodnia. Owocowe dni to sytuacje, kiedy dla pracowników dostarczane są świeże, zwykle sezonowe owoce. Poza owocami pracodawcy coraz częściej decydują się na inne zdrowe przekąski, organizując np. grillowe piątki, czy słodkie środy. Takie rozwiązanie, poza skracaniem dystansu pomiędzy szefem i zespołem, pozwala także lepiej poznać się pracownikom i nawiązać nowe przyjaźnie.

#5  Nowoczesny sprzęt służbowy

Wielu pracowników przyznaje, że możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu i samochodów to jeden z najważniejszych elementów w pracy. Co więcej, dużo osób przyznaje, że chcieliby mieć dostęp do urządzeń także do celów prywatnych. Najbardziej popularne są oczywiście służbowe pojazdy i telefony, jednak pracownicy doceniają także możliwość pracy na innowacyjnym sprzęcie podczas pracy zdalnej.

#6 Dodatkowe dni wolne

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych dla swojego zespołu. Zwykle dodatkowo płatnyurlop można wykorzystać przy takich okolicznościach jak urodziny pracownika lub jego małżonka, lub czas menstruacji u kobiet. W nowoczesnych branżach coraz częściej wprowadzany jest czterodniowy tydzień pracy, gdzie poniedziałek lub piątek są wolne. Pracownicy przyznają, że dodatkowe dni wolne to okazanie szacunku do zespołu i ich prywatnych potrzeb, a skrócony tydzień pracy nierzadko ułatwia organizację czasu i zwiększa produktywność. Wymienione zalety dodatkowych dni wolnych na pewno mają wpływ na zachowanie work-life balance.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

#7 Prysznice w miejscu pracy

Dobrze wyposażone łazienki to element najbardziej pożądany w branżach, gdzie zespół pracuje fizycznie. Pracownicy przyznają, że możliwość skorzystania z prysznica w czasie pracy lub tuż po niej to rozwiązanie, które wpływa na komfort pracy i samopoczucie po jej zakończeniu.

#8 Skrócenie czasu pracy

W niektórych branżach pracownicy nie mają ustalonych sztywnych godzin, w których wymagana jest ich obecność w firmie. Zdarza się, że przedsiębiorcy umożliwiają skrócenie dnia w pracy np. gdy pracownik przyjechał do niej rowerem lub sprawnie wykonał wszystkie zadania. Coraz częściej pracodawcy przyznają, że wolą krótszą, ale efektywniejszą pracę swojego zespołu, niż długie godziny spędzone na przysłowiowym „szukaniu sobie zajęcia”.

#9 System kafeteryjny i prezenty od firmy

Czasami, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw, wprowadzany jest tzw. system kafeteryjny. Wówczas pracownicy zbierają punkty np. za wykonanie określonej ilości zadań, i mogą wymienić je na dowolne, proponowane przez firmę benefity. Zwykle są to bony zakupowe, zniżki do kina lub teatru, czy dodatkowy płatny urlop. Co więcej, pracownicy przyznają, że miłym gestem są okolicznościowe prezenty od pracodawców, np. przed świętami lub z okazji urodzin.

Najlepsze benefity pracownicze – podsumowanie

Pozapłacowe benefity pracownicze to świetny sposób na motywowanie swojego zespołu i zwiększenie jego zadowolenia z pracy. W wielu firmach benefity pracownicze nie są dobrane do potrzeb pracowników, dlatego tak ważne jest dokonanie właściwego wyboru benefitów. 

Należy jednak pamiętać, aby wybierać świadczenia, które będą dostosowane do potrzeb pracowników. W celu ich poznania warto przeprowadzić w firmie anonimowe badanie, w którym zespół odpowie na pytanie, jakie benefity spełniałby ich oczekiwania. Sugerujemy również, aby wykonywać badanie zaangażowania - sprawdź nasz cennik.

Katarzyna Gabryjończyk specjalista ds. badań w Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.