Skala Likerta

8.7.2021

To 5-stopniowa skala odpowiedzi, stosowana w większości pytań ankietowych Enpulse.

Skala Likerta, jest to jedna z najczęściej stosowanych skali, charakteryzująca się prostą i zrozumiałą budową, a także możliwością uchwycenia wielu aspektów danego zjawiska (na przykład: zadowolenie lub jego brak). Skala ta ma charakter interwałowy, czyli jest to uszeregowanie kolejnych punktów, do których przyporządkowuje się wartości liczbowe pozwalające na późniejsze wykonywanie operacji arytmetycznych, zaś  wielkość różniąca kolejne wartości uszeregowania jest stała.

Skala Likerta jest zatem zrozumiała zarówno dla tych, którzy odpowiadają jak i dla tych, którzy analizują odpowiedzi.

Jednym z głównych powodów zastosowania skali Likerta w badaniach Enpulse jest nasza zgodność z opinią Sztabińskiego [2003]: „konieczność posługiwania się zbyt długą skalą (np. 9-punktową) wywołuje u badanych tendencje do jej spłaszczania, czyli łączenia ze sobą poszczególnych punktów skali, a dopiero potem próbę ich interpretacji i udzielenie odpowiedzi”.  W efekcie, ankietowany nie widzi znaczącej różnicy pomiędzy 8 a 9, więc będzie odpowiadał tak jakby był to jeden rodzaj odpowiedzi (jedna wartość).

Więcej informacji na temat skali Likerta i powodów, dla których jest ona wykorzystywana w badaniu pulsu zaangażowania Enpulse znajdziesz tutaj.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i otrzymuj nasze darmowe materiały o zaangażowaniu pracowników

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.