Talent Management

21.6.2023

Talent Management (pol. zarządzanie talentami) polega na pozyskiwaniu, szkoleniu i zatrzymywaniu w firmie osób z największym potencjałem do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. To także proces stałego zarządzania pracownikami i motywowania ich do chęci ulepszania własnych talentów oraz angażowania się w rozwój ścieżki kariery. Cały proces zarządzania talentami ma przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i samej firmie poprzez poprawę efektywności zespołu, maksymalizację zysków i zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.

Talent Management i jego zalety

Decydując się na wprowadzenie procesu zarządzania talentami w swojej organizacji, można znacznie wpłynąć na zwiększenie wydajności firmy i utrzymywanie jej konkurencyjności. Wspieranie rozwoju pracowników w danej dziedzinie zwiększa efektywność zespołu, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki całego przedsiębiorstwa. Ponadto Talent Management ułatwia stworzenie wizerunku firmy zapewniającej przyjazne środowisko pracy i dbającej o rozwój i samodoskonalenie pracowników.

Warto podkreślić, że poza działaniami wspierającymi employer branding, zarządzanie talentami ma także wpływ na usprawnienie procesów rekrutacyjnych i zmniejszenie rotacji pracowników w firmie. Dzięki lepszemu poznaniu kandydatów i osób już pracujących w organizacji znacznie łatwiej jest dostosowywać możliwości rozwoju zarówno do pracowników z największym potencjałem samodoskonalenia, jak i do osób o podstawowych umiejętnościach.

Talent Management System jako usprawnienie zarządzania talentami

W obszarze zarządzania talentami często wykorzystuje się specjalne oprogramowania umożliwiające analizę obszarów takich jak: stan zatrudnienia, podjęte szkolenia, indywidualny rozwój pracowników, wynagrodzenie, czy awanse. System pomaga zautomatyzować procesy HR, a jego celem jest dostarczanie danych dotyczących zespołu i pomoc w podejmowaniu właściwych decyzji zarówno w procesie rekrutacji, jak i podczas wspierania rozwoju utalentowanych kandydatów.

Niezwykle ważne jest, że decydując się na Talent Management w swojej firmie, przedsiębiorcy uświadamiają pracownikom, że nie liczą się wyłącznie zyski, ale także budowanie produktywnego zespołu, który może liczyć na szansę poszerzania i doskonalenia swoich umiejętności zarówno kompetencji miękkich jak i twardych. Wdrażanie szkoleń lub indywidualnych ścieżek rozwoju może mieć ogromny wpływ na zwiększenie stopnia zaangażowania i lojalności pracowników wobec firmy.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.